Taburcu Sonrası Öneriler

Taburcu sonrası kullanmanız için antibiyotik, ağrı kesici, burun pomadı, burun spreyi ve hapşurma-kaşıntı önleyici ilaç yazılacaktır. Antibiyotik ve ağrı kesiciyi 5 gün, burun spreyini, pomadı ve alerji ilacını tamponlar çıkana kadar kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca pomad tamponlar çıkarıldıktan sonra 1 ay boyunca burun içine kullanılacaktır. Bunlar dışında bize danışmadan ilaç kullanmamanızı öneririz.

Buz uygulamasına taburcu sonrası 2 gün boyunca 20 dakika buz – 20 dakika istirahat olacak şekilde devam edilmelidir. Buza ara verildiğinde ev içi kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

Burun deliklerinin temiz olması tamponun ağrısız çıkarılması ve burundan nefes alabilmeniz için önemlidir. Burun spreyini 2 saat aralıkla ve burun pomadını günde 3 kez olacak şekilde burun deliklerine dikişleri zorlamadan uygulayabilirsiniz.

Yatak başının 1 hafta süreyle yüksek olmasını öneriyoruz.

Oda sıcaklığının yüksek olmaması kanama riski açısından önemlidir. İlk 1 hafta daha önemli olmak kaydıyla bu duruma 1 ay süreyle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Burnunuzun ucundan hafif sızıntı şeklinde kanama olması normal olup, yerleştirilen küçük pedler sızıntı oldukça değiştirilebilir, sızıntı olmazsa tamamen atılabilir.

Ameliyattan 2 gün sonra duş alabilirsiniz. Burun alçısını ıslatmadan, olabildiğince ılık ve uzun sürmeyecek şekilde duş almanızı öneriyoruz.

Burun alçısı ve tamponlar ameliyat sonrası 4–7. günler arasında alınacaktır. Geleceğiniz gün duş alarak alçıyı iyice ıslatmanız alçının daha rahat çıkmasını sağlayacaktır. Alçı ve tampon çıkarıldığında burnunuz size şiş görünecektir. Bu durum normal olup zamanla düzelecektir,

Burun ucunda ve burun içindeki dikişler eriyen dikiş olup, alınmasına gerek yoktur. Bir ay içerisinde kendiliğinden eriyecektir. Burun içerisindeki dikişler mor renkte olup burun ucundan sarkabilir, bu durum normal olup dikişi çok çekmeden kesebilirsiniz.

Ameliyat sonrası 1 ay süreyle mimik hareketlerinden kaçınmanızı öneriyoruz. Ameliyat sonrası yine 1 ay süreyle efor gerektiren egzersizlerden kaçınınız. Ameliyattan 1 ay sonra yüzebilirsiniz.

Ameliyat sonrası 3 ay süreyle gözlük kullanmamanız gerekir. Sonrasında ağır olmayan gözlük tercih edebilirsiniz.