Revizyon Rinoplasti

Rinoplasti operasyonunda çok küçük hatalar dahi belirgin asimetriler, solunum fonksiyonu bozuklukları, burun sırtı ve ucu üzerinde çıkıntılar çöküklükler şeklinde düzensizlikler olarak kendini gösterebilmektedir.

Burun revizyon ameliyatı, en çok burnun gereğinden fazla küçültülmesi sonucunda uygulanmaktadır. Çünkü burnun fazla küçültülmesi hava kanallarının daralmasına ve buna bağlı olarak nefes alma şikayetlerine sebebiyet vermekte, ayrıca burun derisinin yeni yapıya adapte olamamasına, bunun sonucunda burun derisinin aşağı doğru sarkmasına yol açmaktadır. Bunun dışında burnun her iki bölümünde yapılan farklı girişimler sonucu oluşan asimetriler de sıkça rastlanan deformasyonlardan biridir. Bu ve bunun gibi pek çok estetik ve fonksiyonel kusur revizyon ameliyatlarla giderilebilir.

Minör revizyonlar lokal veya genel anestezi ile, majör revizyonların hemen hemen tamamı ise genel anestezi ile yapılır. Minör revizyonlar 30-45 dk sürerken, majör revizyonlar 3-5 saat sürebilir. Sürenin uzunluğunu deformitelerin çokluğu ve zorluğu, kaburga kıkırdağı, kulak kıkırdağı ihtiyacı belirler. Anestezi açısından risk belirtilmemişse ameliyatın süresi değil daima sonucu önemlidir.