SIKÇA SORULAN SORULAR

Ameliyat sonrası süreç çok ağrılı mı ve kaç gün sonra günlük yaşantıma geri dönebilirim?

Burun estetiği çok az ağrıyla tamamlanılan bir süreçtir.  Ameliyat sonrası 1. haftanızda alçı ve tamponunuz alınmakta ve burun koruyucu bantlarla tekrar bantlanmaktadır. İkinci bandaj ise yine bir hafta sonra çıkarılmaktadır. Normalde ameliyattan 7-10 gün sonra çoğu hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir.

Ameliyat sonrasında çok şişlik ve morluk oluyor mu?

Ameliyat sonrasında ilk 3 gün giderek artan şişlikler hemen hemen herkeste olmakla birlikte, bu şişlikler 3.günden sonra giderek azalır ve ortalama 1. haftanızda yüzünüz normale döner. Morluk her hastada olmamakla birlikte morarmada cilt yapınız ve cildinizin travmalara verdiği tepki çok önemlidir. Morluklar da 10-14 gün arasında kaybolmaktadır. 

Ameliyattan sonra nefes problemi yaşar mıyım?

Ameliyat sonrası dönemde 6 ay kadar burun içindeki kabuk ve dikişlere bağlı zaman zaman burun tıkanmalarınız olsa da bu durum kalıcı değildir. Ameliyat öncesinde var olan alerji durumunuz bu ameliyatla düzelmeyecektir. 

İstanbul dışında yaşıyorum, ameliyat sürecim nasıl olacak?

İstanbul dışında yaşayan  hastalar ameliyattan 1-2 gün önce değerlendirilmesi ve gerekli tetkiklerinin yapılması için randevu veriyoruz. Ameliyat sonrası dönemde 7-8 gün İstanbulda kalmaları gerekmektedir. 

Kontrol sürecimiz nasıl ve kaç kere kontrole gelmemiz gerekiyor?

Hastalarımızın 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda kontrollerini yapıyoruz.

Burnum çok eğri tekrar eğrilik olur mu ve ameliyattan sonra burun ucum düşer mi?

Burun eğrilikleri genelde 3 e ayrılır, kıkırdak yapısındaki eğrilikler, kemik yapısındaki eğrilikler ve her iki yapıda da eğriliğin olduğu durumlar. Kıkırdak yapısında eğriliğin olduğu burunlarda bu eğriliklerin %100 düzelmeyebileceği, %10-20 arasında bir eğriliğin tekrar ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. 

Ameliyat sonrası dönemde her burun ucunda bir miktar düşme (rotasyon kaybı) olmaktadır. Bu yüzden ameliyat masasında burun ucu hastanın isteğinden mutlaka 5-6 derece daha fazla kaldırılmalıdır. Buna rağmen bazı durumlarda (kıkırdak zayıflığı, çok kalın deri gibi) burun ucu planlanandan da fazla düşebilir. Bu durumun yaşanabileceği hastalara ameliyattan önce ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Burun estetiği ile birlikte nefes alma ile ilgili sorunlarım çözülebilir mi?

Ameliyat öncesi burun orta kıkırdağı (septum) eğriliklerine bağlı, burun eti büyüklüğüne bağlı veya kemik eğriliklerine bağlı nefes problemleriniz burun estetiği ameliyatı ile aynı anda giderilebilir. Fakat özellikle alerji kaynaklı burun eti büyümeleri tekrarlayabilmektedir. Ayrıca burun akıntısı, kaşıntı, sulanma, burun ve yüz ağrısı gibi şikayetler bu ameliyattan fayda görememektedir. 

Yaz aylarında ameliyat olabilir miyim?

Rinoplasti ameliyatı her mevsimde yapılabilir fakat yaz aylarında sıcaktan kaçınmanız kanama, enfeksiyon ve ödem açısından önemlidir. 

sss2