Ameliyat Öncesi Öneriler

Aspirin ve diğer kan sulandırıcı ilaçlar, ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar, vitamin hapları, zayıflama hapları ameliyat esnasında ve sonrasında kanamaya neden olacağı için ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir ve ameliyattan sonra 10 gün süreyle de kullanılmamalıdır.

Bitkisel çaylar (yeşil çay,limonlu çay vb.) kanama riskini artırabildiği için, cerrahi müdahaleden 1 hafta öncesi ve 1 hafta sonrasında kullanılmaması gerekir. Siyah çay içebilirsiniz.

Nadiren de olsa kanamayı artıran kiraz, vişne, sarımsak, taze ve kuru üzüm, karpuz gibi salisilik asit içerip aspirin benzeri etki yapan gıdaları mümkünse ameliyattan önceki bir hafta içinde yoğun tüketmemeniz uygun olur.

Ameliyattan bir hafta önce alkol kullanımı kesilmelidir.

Rinoplasti ameliyatı tarihinden 1 ya da 2 gün önce (bu tarih size bildirilecektir) muayene ve tahliller için hastanemize yönlendirileceksiniz. Tahlil olarak; kan tetkiki, gerekli ise EKG, akciğer grafisi vb.. yapılacaktır. Tahlil için açlığa gerek yok.

Ek hastalığınız (kalp, akciğer, tiroid, kansızlık vb..) varsa bunları önceden tarafımıza bildirmeniz, mevcut hastalığın ameliyata engel olup olmadığının önceden belirlenmesi açısından önemlidir.

Muayenede burun şekli hakkında konuşulup, fotoğraf çekilerek gerekli notlar alınacaktır. 

Ameliyat sonrası istirahat raporu yazdıracaksanız bunu muayene için geldiğinizde bize bildirmeniz gerekmektedir.

Tahlil ve muayene işlemlerini tamamladıktan sonra sonuçları beklemenize gerek yok. Tetkik

sonuçlarında anormallik olursa telefonla bildiriyoruz.

Ameliyat saati size muayene sonrası bildirilecektir ve hastaneye gelmeniz gereken saat söylenecektir. Bu saati aksatmamanız ameliyat programı açısından çok önemlidir.

Ameliyat öncesi en az 8 saat hiçbir şey yenip içilmemesi (su dahil) gereklidir. Ayrıca ameliyat günü sigara kullanılmaması önemlidir.

Ek hastalığa bağlı olarak kullanılan ilaçların ameliyat öncesi-ameliyat günü ve sonrası kullanımı

tarafımızdan size tarif edilecektir. Bu konuda bizim önerdiğimiz şekilde ilaçlarınızı kullanmanız önemlidir.

Ameliyat öncesi burun kıllarının alınması ve sakal – bıyık tıraşı olunması önemlidir.

Ameliyat günü rahat kıyafet ile hastaneye gelin. Makyaj yapmayın, oje sürmeyin. Takılarınızı evde bırakın (alyans, kolye). Mümkünse düğmeli elbiseler tercih edin, baştan giyilenleri tercih etmeyin.

Ameliyat günü yatış için gelindiğinde gerekli işlemler yapıldıktan sonra personel refakatinde servisteki odanıza çıkarılacaksınız.

Ameliyat günü hastanede bir gün yatışınız olacak ve ertesi gün taburcunuz yapılacaktır.