Rinoplastiye Yaklaşım

Burun solunum sistemini koruyan, soluduğumuz havayı filtreleyerek tozdan arındıran, ısıtan, nemlendiren, koku almayı sağlayan, konuşmadaki rezonansa katkıda bulunan ve daha birçok görevi olan organdır. Bu kadar görevi yanında güzellik açısından da bir o kadar önemlidir; yüzün merkezinde yer alır ve yüzün karakterini ifade eder”. 

Burun cerrahisinde başarı fonksiyon ve estetik dengenin doğru kurulmasına bağlıdır. Fonksiyonel ve estetik cerrahide amaç, ameliyat olmamış burunlardaki sağlıklı ve güzel burun anatomisini referans alarak, kişiye özel ve yüz hatlarıyla tam bir uyum içinde sonuç elde etmektir. 

Burnun fonksiyonel cerrahisi ortadaki bölmenin (septum) eğriliğinin düzeltilmesi, yan duvardaki burun etlerinin (konka) küçültülmesi, burun tüneli darlıklarının ( nazal valv sorunları) giderilmesi gibi müdahaleleri içerir. Burnun estetik cerrahisi ise kişinin aynaya baktığında gördüğü şekil değişikliklerini içerir ve amaç kişinin yüz hatlarına uyumlu, doğal, güzel bir burun şekli elde etmektir. Diğer önemli nokta da burun ucu esnekliğidir, bakınca doğal görünen burun dokununca da doğal hissedilmelidir. Bunların her birinde tecrübe kazanmak yıllar süren çalışmayı gerektirir. Burnunuzu emanet edeceğiniz doktorun burnun fonksiyonel ve estetik cerrahisinde deneyimini sorgulayınız.  Aslında her hekim bilir ki burun ameliyatlarında başarılı olabilmek için düzenli ve belli sıklıkta ameliyat yapılmasına ihtiyaç vardır, bu da cerrahın tüm enerjisini ve zamanını sadece burun cerrahisine adamasıyla mümkündür.

Burun cerrahisinde uygulanacak yöntemin detaylarını sorgulayınız. Her cerrahi yöntemin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır, tek başına en iyi ve standart bir cerrahi teknik yoktur. Cerrahın uygulayacağı farklı teknikler konusunda detaylı bilgi sahibi olması elbette çok önemlidir, fakat cerrah bu tekniğe bağlı bir komplikasyonla karşılaştığında komplikasyonu tedavi edebilecek ve istenen sonucu elde edebilecek tecrübeye de sahip olmalıdır.  

“Burun estetiği milimetrelerin cerrahisidir”. Bu ameliyat sağlıklı nefes almak ve güzel görünmek, yani daha mutlu olmak için yapılır. Burun estetiğinde başarının, bu mutlu sonucun anahtarı, hasta ve doktor arasındaki karşılıklı güvendir. Hasta ve doktor farklı güzellik anlayışları olan iki ayrı bireydir. Konsültasyonda detaylı bir analizden sonra burun sağlığı için gerekli işlemler tüm detaylarıyla cerrah tarafından anlatılacaktır. Burun estetiği için ise hastanın ve hekimin yeterince zaman ayırarak yapılacak her ayrıntıyı konuşması, estetik anlayışlarını karşılıklı detaylıca tartışması çok önemlidir. Konsültasyonda yeterince bilgilendirilmeniz ve karşılıklı bir güven oluştuğunu hissetmeniz doğru karar vermeniz açısından çok kıymetlidir. İlk görüşmede hemen karar vermek yerine hastanın kendine zaman tanıyarak sakin bir şekilde düşünüp, aklına yeni sorular gelirse onları da ayrı bir görüşmede tartıştıktan sonra, eğer hala güven hissi devam ediyorsa ameliyat kararı vermek hasta için en uygun olanıdır. Bu süreçte genellikle başka cerrah arkadaşlarımla da hastalarımın görüşmesini öneririm. Böylece tam bir güven hissi duyduğu ve kendisi için doğru olduğunu düşündüğü cerrahı seçme şansı olacaktır. Her şeye rağmen, hala hastanın aklında soru işaretleri ve netleşmemiş duygular varsa, ameliyatı iptal etmek veya ertelemek hasta için de cerrah için de çok daha iyidir. Doğru kararlar vererek yapılan burun ameliyatının sonucu da başarılı olur ve olumlu psikolojik etki yaparak hastanın daha mutlu olmasına katkıda bulunur.